هشدار ؛بیماری خطرناکی که مصرف قرص ضدبارداری عامل آن است

عارضه‌ای خطرناک که مصرف قرص ضدبارداری عامل آن است

مرگ و میر ناشی از آمبلی ریه به دلیل مصرف قرص های هورمونی ضد بارداری در ایران در حال شیوع است و این در حالی است که شهروندان در خصوص عوارض این داروها اطلاعات چندانی ندارند.

نت در نت  به نقل از الشرق الاوسط، یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند بیشتر به گلوکوم یا آب سیاه مبتلا می‌شوند؛ یک بیماری شایع چشم که می‌تواند به عصب بینایی که چشم را به مغز متصل می‌کند آسیب برساند.

مهمترین عوارض قرص های ضد بارداری:

تهوع ، شکایت شایع اکثر مصرف کنندگانOCP است. قرص جلوگیری باعث کاهش میل جنسی نمیشود اما افزایش میل جنسی در حوالی تخمک گذاری در این افراد دیده نمی شود. قرص ال دی بر خلاف باور عموم با افسردگی همراه نیست و لکه بینی ایجاد شده در مصرف این قرصها که در برخی خانمها اتفاق می افتد پس از 3-2 ماه اول مصرف برطرف میشود. لک صورت در خانمهای مستعدی که در دوران بارداری دچاراین عارضه شده اند بیشتر است ولی با قرصهای کم دوز مانند ال دی و...کمتر دیده شده است.OCP باعث تغییر در متابولیسم چربی و قند شده ، دارای اثار قلبی عروقی بوده وباعث افزایش فشار خون و ایجاد لخته در عروق در افراد مستعد میشوند.

گلوکوم دومین علت اصلی نابینایی در سراسر جهان و یک بیماری شایع است. با این حال، متخصصان اظهار داشتند که خطرات کم است و داده‌ها نباید مانع استفاده زنان از این قرص شود.

این تجزیه و تحلیل که در مجله British Clinical Pharmacology منتشر شده است، سوابق الکترونیکی زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله را از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ بررسی کرده است.

مشخص شد زنانی که از دارو‌های ضد بارداری هورمونی استفاده می‌کنند بیش از دو برابر دیگران در معرض خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

این نمونه شامل اطلاعات بیش از ۵ میلیون زن بود. همچنین شامل اطلاعات مربوط به ۲، ۳۶۶ زن مبتلا به گلوکوم و ۹، ۴۶۴ زن تحت کنترل بود.

کارشناسان گفتند که خطر زیادی در زنانی که در گذشته از این قرص‌ها استفاده می‌کردند مشاهده نشده است.

آن‌ها همچنین گزارش دادند که زنانی که بیش از ۴ نسخه برای پیشگیری از بارداری هورمونی در دو سال گذشته داشته اند بیشتر از زنانی که فقط یک یا دو نسخه دارند، به گلوکوم مبتلا می‌شوند.

افزودن دیدگاه جدید