روش‌ های کنترل والدین بر فعالیت کودکان در اینستاگرام

اعمال محدودیت سنی در اینستاگرام

چگونه بر اینستاگرام کودکمان نظارت داشته باشیم؟
اینستاگرام یک پلتفرم محبوب رسانه‌های اجتماعی است که بسیاری از کودکان و نوجوانان از آن استفاده می‌کنند اما اینستاگرام مانند هر پلتفرم رسانه اجتماعی دیگر نیز خطراتی را برای کودکان به همراه دارد؛ به همین منظور ما در این گزارش به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید امنیت کودکانتان را در اینستاگرام تأمین کرده و بر فعالیت‌های فرزندتان در این شبکه اجتماعی نظارت داشته باشید.
اپلیکیشن‌های اسنپ چت، فیس بوک و اینستاگرام به ترتیب بیشترین محبوبیت و استقبال از سوی کاربران کودک و نوجوان را به خود اختصاص داده‌اند. اینستاگرام به کاربران امکان می‌دهد تا به ثبت و ضبط تصاویر و ویدیوهای موردنظر خود بپردازند و از قابلیت‌ها و فیلترهای جذاب آن برای عکاسی و اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود بهره ببرند. درواقع این مسئله یکی از مسائل مهمی است که باعث جذب کودکان به این شبکه اجتماعی شده است غافل از اینکه در میان به اشتراک گذاشتن تصاویر، ممکن است کودک شما در معرض تصاویر مستهجن و افراد سود جود قرار بگیرد. همچنین برخی از کودکان با این تصور که هر آنچه را که به‌صورت پست یا استوری در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند خصوصی باقی می‌ماند، تصاویر کاملاً خصوصی و خانوادگی را به اشتراک می‌گذارند؛ درحالی‌که هیچ‌چیز در اینترنت خصوصی نیست. در حقیقت، هر آنچه به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شود، در اینترنت ذخیره خواهد شد. حتی اگر پست‌هایتان را از حساب خود حذف کنید، درجایی از اینترنت ذخیره می‌شود؛ بنابراین تنها راه ممکن برای ایمن نگه‌داشتن کودکان در اینستاگرام، کنترل و نظارت بر فعالیت‌های کودکان به روش‌های زیر است:

1- پیج اینستاگرام کودکتان را خصوصی کنید
اگر پروفایل اینستاگرام فرزندتان عمومی است، هرکسی می‌تواند او را ببیند و دنبال کند. یکی از راه‌ها برای ایجاد امنیت کودکان در اینستاگرام، خصوصی کردن پروفایل است. اگر فرزند شما پروفایل عمومی دارد، به‌راحتی می‌تواند محتوای نامناسب افرادی را که درخواست دنبال کردن داده‌اند را ببیند اما در صورت خصوصی بودن پروفایل، کودک شما می‌تواند درخواست آنها را قبول نکند و تنها اقوام و دوستان نزدیک را در پیج خود دنبال کند. برای خصوصی کردن پروفایل اینستاگرام کافی است مراحل زیر را انجام دهید:
صفحه اینستاگرام> پروفایل شخصی>تنظیمات>حریم خصوصی>خط‌مشی حساب>حساب خصوصی را فعال کنید.

2- اکانت اینستاگرام فرزندتان را روی گوشی خودتان وارد کنید
خوشبختانه اینستاگرام این امکان را فراهم کرده تا چند نفر به‌طور هم‌زمان بتوانند از یک حساب استفاده کنند؛ بنابراین والدین برای کنترل و نظارت بیشتر کودکان می‌توانند حساب اینستاگرام کودکشان را روی گوشی خودشان وارد نمایند و بر دنبال کننده، دنبال شونده، کامنت‌ها و... نظارت داشته باشند. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:
 صفحه اینستاگرام> پروفایل شخصی>تنظیمات>افزودن حساب>ورود به سیستم حساب کنونی (نام کاربری و رمز عبور فرزندتان را وارد کنید)> وارد سیستم شوید.

3-اینفلوئنسرها، دنبال کنندگان و دنبال شوندگان ناشناس را مسدود کنید
اگر در لیست فالوئرها و فالوئینگ‌های (دنبال کننده و دنبال شونده) فرزندتان افراد ناشناسی حضور دارند و یا فرزندتان علاقه‌مند ‌است صفحه بازیگر یا فوتبالیست موردعلاقه‌اش را داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم این افراد را بلاک یا مسدود کنید زیرا با توجه به عدم شناخت از افراد ناشناس، ممکن است فرزندتان محتواهای نامناسبی را مشاهده کند و از طرف دیگر اغلب کامنت‌های افراد مشهور یا اینفلوئنسرها دارای محتواهای توهین‌آمیز است که مناسب سن کودکتان نیست؛ بنابراین بدون آنکه فرزندتان متوجه این موضوع شود از طریق زیر -اینفلوئنسرها، دنبال کنندگان و دنبال شوندگان ناشناس را بلاک یا مسدود کنید:
پروفایل شخص موردنظر>سه‌نقطه سمت راست در بالای صفحه>روی block یا مسدود ضربه بزنید.

4- زمان استفاده از اینستاگرام را مدیریت کنید
در داخل برنامه، قابلیتی به نام your activity(فعالیت شما) وجود دارد که به شما نشان می‌دهد که چه مدت‌زمانی را برای استفاده از اینستاگرام در چند روز گذشته صرف کرده‌اید و به شما این امکان را می‌دهد که با اعلام یادآوری، زمان استفاده از اینستاگرام را مدیریت کنید. این قابلیت می‌تواند ابزار مفیدی برای کودکان باشد. با این روش شما می‌توانید کمترین مدت‌زمان حضور در اینستاگرام که 5 دقیقه است را برای کودکتان فعال کنید و از او بخواهید که با مشاهده کنترل‌های اعلان، از صفحه اینستاگرام خارج شود. دقت کنید برای استفاده از این قابلیت، لازم است که حتماً نسخه اپلیکیشن اینستاگرام را به آخرین نسخه موجود بروز‌رسانی کنید. پس از بروز‌رسانی، شما می‌توانید برای محدود کردن زمان استفاده از اینستاگرام مراحل زیر را انجام دهید:
صفحه اینستاگرام> پروفایل شخصی> Your Activity> Set Daily Reminder> تنظیم یک مدت‌زمان خاص> روی set Reminger ضربه بزنید.

5-قوانین روشنی را برای کودکتان وضع کنید
شما نمی‌توانید بر فعالیت دیگران در اینستاگرام نظارت و کنترل داشته باشید اما می‌توانید بر نحوه استفاده فرزندتان از اینستاگرام نظارت کرده و قوانین زیر را برای او وضع کنید:

قانون محتوا
تصاویر و فیلم‌هایی را که کودکتان اجازه ندارد ببیند را به‌طور واضح مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال: منع کلیپ‌های طنز بزرگ‌سالان، منع تصاویر چهره‌ها مشهور و...
 قانون اشتراک‌گذاری
به این نکته توجه داشته باشند که انتشار برخی عکس و فیلم‌ها می‌تواند در آینده، به اعتبار فرزندتان آسیب برساند؛ بنابراین لازم است بر اشتراک‌گذاری عکس و فیلم‌های کودکتان در اینستاگرام نظارت داشته و از او بخواهید که بدون هماهنگی و مشورت شما، فیلم و عکسی را در فضای اینستاگرام به اشتراک نگذارد.
قانون زمان
زمان استفاده از اینستاگرام را برای کودکتان مشخص کنید. برای مثال: بعدازظهرها 5 -10 دقیقه می‌تواند از اینستاگرام استفاده کند.
قانون مکان
مکان و موقعیت‌هایی که کودک اجازه دارد از برنامه‌های تلفن همراه استفاده کند را مشخص کنید. مثلاً: در خانه، در ماشین و...

آیا روش‌های فوق صد درصد امنیت کودکان در فضای اینستاگرام تأمین می‌کند؟
خیر. محتواهایی که کودکان با باز کردن صفحه اینستاگرام مشاهده می‌کنند بیشتر به دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان بستگی دارد؛ اگر کودکان فقط دوستان خود را دنبال کنند و به دنبال چیزی نگردند، فقط تصاویر دوستان خود را می‌بینند اما اینستاگرام به‌قدری برای کودکان و نوجوانان جذابیت دارد که آنها خودشان را به تصاویر افرادی که می‌شناسند محدود نمی‌کنند؛ بنابراین شما هرچقدر هم از روش‌های فوق برای نظارت و کنترل کودک استفاده نمایید اما کودکتان به روش‌های دیگر ممکن است با تصاویر غیراخلاقی در اینستاگرام روبرو شود. چنانچه صفحه جستجوگر اینستاگرام تقریباً مانند صفحه جستجوی گوگل عمل می‌کند، با این تفاوت که امکان جستجوی جملات در اینستاگرام ارائه نشده و نتایج آن فقط شامل عکس و ویدیو است؛ بنابراین با یک سرچ اشتباه این امکان وجود دارد که کودکتان محتواهای نامناسب را مشاهده کند و متأسفانه هیچ راهی برای محدود کردن دسترسی کودک به صفحه جستجوی اینستاگرام وجود ندارد.

از چه سنی به فرزندانمان اجازه حضور در اینستاگرام را بدهیم؟
طبق قوانین اینستاگرام، شرایط سنی برای ایجاد یک حساب کاربری جدید، داشتن حداقل 13 سال سن است. درواقع اینستاگرام به دنبال این است تا اقدامات بیشتری را برای امنیت کودکان و نوجوانان انجام دهد اما ایجاد حساب کاربری برای کودکان زیر 13 سال کار چندان سختی نیست و با واردکردن تاریخ تولد جعلی به‌راحتی می‌توان حساب کاربری جدیدی را در اینستاگرام ایجاد کرد.

اگر فرزندمان اصرار داشت تا پیج اینستاگرام داشته باشد چه کنیم؟
علاوه بر استفاده از روش‌های فوق برای کنترل و محافظت از کودک، لازم است نگرانی، انتظارات و عواقب احتمالی را با کودکتان در میان بگذارید و در مورد تعیین محدودیت‌ها و نحوه استفاده با او صحبت کنید تا کودک متوجه کنترل از راه دور شما باشد. همچنین به یاد داشته باشید که اصلی‌ترین و مهم‌ترین احتیاج روانی کودک، برخورداری از محبت است. کودکان باید احساس کنند که والدین با آنها صمیمی و مهربان‌اند و آنان را در حل مشکلات یاری می‌کنند؛ بنابراین اگر زمانی کودکتان، شمارا از دیدن عکس غیراخلاقی در فضای اینستاگرام آگاه کرد، به‌جای آنکه او را مورد تحقیر و سرزنش قرار دهید، بهتر است زمینه مناسب برای صحبت دوستانه با او را فراهم کرده و او را از نگرانی‌ها و عواقب حضور در فضای مجازی آگاه کنید. رابطه صمیمی کودک و والد کمک می‌کند تا کودک برای ورود در هر فضایی والدین خود را آگاه کند، با آنها مشورت کند و در هر شرایطی نظر آنها را جویا شود. /تبیان

افزودن دیدگاه جدید