فوت و فن صحیح پخت باقالی خوشمزه و خانگی

روش تهیه باقالی

زمستان که می شود در خیابان ها و بعضی اغذیه فروشی ها باقلای پخته شده ارائه می شود بعضی این میان وعده را به عنوان صبحانه یا عصرانه میل می کنند. نخستین نکته در مورد طبخ یک باقلای خوش طعم و دلچسب خوب پخته شدن آن و در مرحله بعدی درشت بودن باقالی و رنگ کرم قهوه ای آن است.

 

مواد لازم برای تهیه باقالی :
 باقالی تازه      ۴ کیلو با پوست
نعنای خشک     به مقدار لازم
سرکه     به مقدار لازم
 نمک،فلفل سیاه     به مقدار لازم
سماق     به مقدار لازم

 

روش تهیه باقالی :

ابتدا ۴ کيلو باقالی تازه را از پوست درآوريد. اگر باقالا خشک باشد به مدت يک روز در آب سرد بخوابانيد. باید روی باقالی ها را یک وجب آب پر کند که موقع خیس خوردن آب کم نیاورید. زیرا بعد از یک روز درشت می شوند و آماده پخت می شوند.

 

پس از شستن باقالی، در قابلمه ای بزرگ باقالی را بریزید و سپس آب زیاد روی باقالی ها بريزيد و در ظرف را بگذارید و روی اجاقی با شعله ای متوسط بگذاريد تا آب به جوش بيايد. حواستان باشد که تا جوش آمدن آب سعی کنيد بالاسر باقالی بمانيد چون وقتی آب به نقطه جوش رسيد باعث به حرکت درآوردن باقالی در ظرف شده و در نتيجه باعث سرريز شدن آب از ظرف می شود.

 

وقتی آب باقالی جوشید شعله گاز را تا حد متوسط کم کنيد که فقط آب داخل ظرف بيرون نريزد اجازه بدهید باقالی ها به خوبی بپزند نمی شود زمانی را مشخص کرد زیرا زمان پخت باقالی بسته به جنس آن دارد.

 

در مراحل آخر پخت نمک روی باقالی ها بریزید اگر ابتدا نمک بزنید باعث دیرپز شدن باقالی ها می شود و وقتی باقالی خوب پخته شد، مقداری از آب باقالی را دور بریزید تا جايی که آب و باقالی تقريبا هم سطح شوند.

 

مقداری سرکه و فلفل، بسته به ذائقه و علاقه خود، در باقالا بریزید و به مدت ۵ دقيقه صبر کنيد تا خوب با آب و باقالی مخلوط شود، اگر بی نمک است پس از آن نمک را به مواد بيافزاييد تا جايی که با نمک بودن را در آن حس کنيد. سعی کنيد زياد شور نشود.

 

فوت و فن صحیح تهیه باقالی خوشمزه و خانگی وقتی نمک و ترشی و فلفل به خوبی با مواد مخلوط شد، به اندازه ۳ قاشق غذاخوری خلواش خشک (سبزی معطر استان گيلان) يا نعنای خشک داخل باقالی بریزید و در ظرف را بگذارید و ۳ نوبت و هر نوبت پس از ۵ دقيقه چند بار باقالی را خوب هم بزنيد و در ظرف را بگذاريد. که این هم سلیقه ای است.

 

اما مواظب باشيد در اين مرحله بعد از ريختن سبزی معطر، شعله زير ظرف زياد نباشد چون حرارت زياد باعث می شود سبزی معطر به کناره های ظرف شما بچسبد.

 

حالا باقالی آماده شده است و اگر همه مواد ريخته شده در آن به اندازه کافی باشد ديگر همراه خوردن باقالی نيازی به ريختن نمک و سرکه روی باقالی نداريد، جز مقداری سماق يا گلپر که آن هم سليقه ای است.

روش دیگر برای پخت باقالی:

بعد از پخت باقالی ها و اضافه کردن نمک به باقالی های پخته شده زیر آن را خاموش کنید و آن را داخل ظرف سرو بریزید و روی آن مقداری سرکه، فلفل قرمز و پودر گلپر و به مقدار کم نمک بریزید. ترشی و عطر باقالی ها کاملا سلیقه ای است.


بیتوته